czynniki warunkujące

Encyklopedia PWN

psychoterapia
[gr. psychḗ ‘dusza’, therapeía ‘leczenie’],
specjalistyczne metody oddziaływania psychol., które prowadzą do trwałej zmiany w funkcjonowaniu ludzi wykazujących zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania o charakterze psychogennym, np. nerwicowe i psychosomatyczne, osobowości, a także uzależnienia.
tkanka krwiotwórcza wypełniająca jamy szpikowe kości;
ekon. najogólniej, nadwyżka przychodów nad kosztami, dodatni wynik finansowy z całokształtu działalności przedsiębiorstwa.
przekształcony pęcherzyk jajnikowy (Graafa pęcherzyki) ssaków pełniący funkcję gruczołu dokrewnego, wydzielającego progesteron;
determinizm demograficzny, w socjologii zw. również kierunkiem demograficznym,
termin używany na oznaczenie poglądów absolutyzujących wpływ czynników demogr. na życie społ. i głoszących, że przyrost ludności i gęstość zaludnienia są gł. przyczyną warunkującą rozwój społeczeństw ludzkich, określającą ich sposób gospodarowania, ustrój polit. i poziom kultury.
kierunek w nauce, zwłaszcza w geografii i naukach pokrewnych (historii, socjologii, ekonomii), zakładający, że decydującym (a zdaniem niektórych badaczy — wyłącznym) czynnikiem warunkującym wszelkie formy działalności człowieka jest środowisko geograficzne (traktowane jako synonim środowiska przyrodniczego);
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia